Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

Udany debiut akcji PCC Rokita na GPW: kurs rośnie o 9,1%

2014-06-26
Akcje PCC Rokita, największego w Europie Środkowo-Wschodniej producenta polioli oraz znaczącego producenta chloroalkali, zadebiutowały dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Akcje PCC Rokita, największego w Europie Środkowo-Wschodniej producenta polioli oraz znaczącego producenta chloroalkali, zadebiutowały dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.  Na otwarciu kurs akcji wzrósł o 9,1%, do poziomu 36 zł, a kapitalizacja spółki osiągnęła 715 mln zł.

Oferta publiczna akcji PCC Rokita o wartości niemal 100 mln zł była dużym sukcesem. Mimo niekorzystnych warunków rynkowych, spółka pozyskała środki w wysokości 52 mln zł z emisji nowych akcji, a strategiczny akcjonariusz, grupa PCC, uzyskał 46 mln zł ze sprzedaży części własnych akcji.

Na otwarciu kurs akcji PCC Rokita wzrósł o 9,1%, do poziomu 36 zł. – Bardzo się cieszę, że kurs naszych akcji od pierwszych minut sesji rośnie, a inwestorzy dzięki temu zyskali już na otwarciu notowań. Dziękuję za zainteresowanie inwestorów zarówno podczas IPO, jak i teraz. Od początku obecności na rynku kapitałowym prowadzimy otwartą politykę informacyjną i pozostajemy w ciągłym dialogu z inwestorami – mówi Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita.

Popyt na akcje PCC Rokita w ofercie publicznej zdecydowanie przewyższył ilość oferowanych papierów – redukcja zapisów w Transzy Indywidualnej wyniosła 76%. – Wierzę, że jest to efektem docenienia naszego stabilnego modelu biznesowego oraz wiarygodności, którą budujemy od czasu, gdy pierwszy raz wyemitowaliśmy obligacje w trybie oferty publicznej – mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita.

W ramach oferty publicznej PCC Rokita zaoferowała 1.588.264 akcji serii C (nowa emisja) oraz 1.389.731 akcji serii B (akcje sprzedawane).  Łącznie oferowanych było 2.977.995 akcji, z czego 15% w Transzy Indywidualnej, a 85% w Transzy Instytucjonalnej. Cena emisyjna i cena sprzedaży wynosiła 33 zł.

Środki pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych, zwiększenie zdolności produkcyjnych wytwórni tlenku propylenu oraz na badania i rozwój. – W ciągu następnych trzech lat planujemy zrealizować do końca nasze mocno zaawansowane inwestycje. Będziemy kontynuować strategię wzrostu poprzez dywersyfikację i rozszerzanie portfolio produktów specjalistycznych, co pozwoli nam rozpocząć ekspansję na nowych rynkach oraz zwiększyć rentowność operacyjną – mówi Rafał Zdon.

O spółce

PCC Rokita to jedna z wiodących firm chemicznych w Polsce. Zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi, które wykorzystywane są we wszystkich gałęziach gospodarki – m.in. meblarskiej, budowlanej, chemicznej i energetycznej. PCC Rokita zajmuje wiodącą pozycję na środkowoeuropejskim rynku polioli i alkali oraz jest znaczącym dostawcą związków fosforopochodnych i naftalenopochodnych. W ofercie produktowej spółki znajduje się ponad 250 wyrobów, w tym:

Spółka prowadzi działalność w ramach strategicznych jednostek organizacyjnych business units, w tym w trzech kompleksach produkcyjno-handlowych.

W skład Grupy Kapitałowej PCC Rokita wchodzi 21 spółek. Strategicznym akcjonariuszem PCC Rokita jest spółka PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu. Grupa PCC prowadzi ekspansję na rynkach międzynarodowych w pionach Chemia, Energia i Logistyka. 75 spółek wchodzących w skład Grupy PCC zatrudnia obecnie prawie 3 tys. pracowników w 16 krajach.