Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

PCC Rokita z sukcesem uplasowała kolejną publiczną emisję obligacji

2015-06-26
PCC Rokita, spółka chemiczna notowana na GPW w Warszawie, z sukcesem zakończyła kolejną publiczną emisję obligacji w ramach już trzeciego Programu Emisji Obligacji.

PCC Rokita, spółka chemiczna notowana na GPW w Warszawie, z sukcesem zakończyła kolejną publiczną emisję obligacji w ramach już trzeciego Programu Emisji Obligacji. Z emisji papierów serii CA spółka pozyskała 20 mln zł. Obligacje zostały przydzielone inwestorom 25 czerwca br.

Zapisy trwały od 16 do 23 czerwca br., przyjmował je Dom Maklerski BDM – podobnie jak przy wszystkich poprzednich emisjach PCC Rokita. Oferta obejmowała 200 tys. sztuk pięcioletnich papierów o stałym kuponie, oprocentowanych 5% w skali roku. Minimalny zapis był równy wartości nominalnej jednej obligacji i wynosił 100 zł.

Popyt na obligacje PCC Rokita kolejny raz zdecydowanie przewyższył liczbę oferowanych papierów. Inwestorzy złożyli w sumie 397 zapisów na 262 638 obligacji.

– To już ósma emisja obligacji PCC Rokita, którą wspólnie przeprowadziliśmy. Każda z nich zrealizowana została z sukcesem i znaczącą redukcją. Inwestorzy doceniają spółkę przede wszystkim za wiarygodność i otwartość. To duży, stabilny podmiot z historią na rynku kapitałowym, a jednocześnie prekursor jeśli chodzi o cykliczne wychodzenie z ofertą do inwestorów indywidualnych – wyjaśnia Tomasz Lalik, Dyrektor Wydziału Bankowości Inwestycyjnej DM BDM.

– Od 4 lat intensywnie pracujemy na sukces na rynku kapitałowym. Utrzymujemy stały dialog z inwestorami nie tylko realizując otwartą politykę komunikacyjną, ale także cyklicznie się z nimi spotykając, np. na Dniu Inwestora Indywidualnego organizowanym co roku na terenie naszych zakładów – mówi Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita.

– Sukces kolejnej emisji obligacji PCC Rokita ma swoje korzenie w podjętej przez zarząd spółki kilka lat temu decyzji o roli publicznego rynku kapitałowego w strategii finansowania rozwoju. Konsekwentne budowanie wiarygodności wśród inwestorów zajmuje dużo czasu, ale przykład spółki z Brzegu Dolnego pokazuje, że jest opłacalne. Taka strategia zapewnia obniżenie kosztu i zwiększenie stabilności źródeł finansowania. – komentuje Piotr Biernacki, założyciel IDEAcraft, doradzający PCC Rokita w obszarze relacji inwestorskich.

Zgodnie z zapowiedzią, obligacje nowej emisji w pierwszej kolejności zostały przydzielone inwestorom, którym 18 grudnia 2012 r. przydzielono obligacje serii AB. W ramach tego przywileju przydzielona została ponad połowa obligacji nowej emisji. Następnie obligacje zostały przydzielone pozostałym inwestorom. W tym przypadku została zastosowana proporcjonalna redukcja, która wyniosła 42,11%.

– Mechanizm pierwszeństwa dla obecnych inwestorów zastosowaliśmy już po raz kolejny. W ten sposób chcemy stworzyć naszym inwestorom stały dostęp do sprawdzonych inwestycji. Po zakończeniu kolejnej emisji mogę potwierdzić, że mechanizm ten nam się sprawdza – zbudowaliśmy już grono inwestorów, którzy dobrze nas znają, ufają nam i cyklicznie biorą udział w ofertach naszych obligacji – mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita. – Cieszy nas pozytywna odpowiedź inwestorów mimo niełatwego obecnie rynku papierów dłużnych. Utrzymujące się duże zainteresowanie obligacjami PCC Rokita postrzegamy jako efekt naszej konsekwentnej, codziennej pracy, w tym nad budowaniem trwałych relacji z inwestorami – dodaje.

Intencją spółki jest, aby obligacje serii CA sprawnie trafiły do obrotu na rynku Catalyst prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowane są tam wszystkie poprzednio wyemitowane serie obligacji PCC Rokita (za wyjątkiem trzech już wykupionych serii).