Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

„Dobre praktyki – biznes, szkolnictwo, nauka” – wyróżnienie dla PCC Rokita

2016-12-07

PCC Rokita, chemiczna spółka roku, otrzymała kolejne już w tym roku wyróżnienie. Tym razem za efektywną i dobrze przemyślaną współpracę z Politechniką Wrocławską.

Grupa PTWP – wydawca specjalistycznego portalu wnp.pl – wieloletni organizator konferencji Nafta/Chemia – przyznała wyróżnienia „Dobre praktyki – biznes, szkolnictwo, nauka”. Obok PCC Rokita, wśród wyróżnionych znalazły się takie spółki jak Fluor, Grupa Azoty czy PKN Orlen.

Organizator konkursu postawił na spółki, które mają prosty przepis na współpracę przemysłu i instytucji naukowych. Są to podmioty, dla których współpraca z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi m.in. odpowiada na konkretne potrzeby spółek, jest ukierunkowana na kształcenie kadry inżynierskiej, czy realizację programów stażowych i stypendialnych.

PCC Rokita współpracuje z Politechniką Wrocławską od pięciu lat, wspierając stypendiami najlepszych studentów wydziałów chemicznego i elektrycznego. Spółka organizuje płatne staże i prowadzi program stypendialny skierowany do studentów studiów magisterskich. „Napisz z nami pracę dyplomową”- to hasło przewodnie tego programu. Studenci przygotowują prace magisterskie lub inżynierskie związane z działalnością firmy. W trakcie 30 godzin praktyk miesięcznie, Spółka umożliwia im realizację badań w nowoczesnych laboratoriach, udział w programie szkoleniowym a także zdobycie doświadczenia w biznesie.

– Politechnika Wrocławska to naturalna kuźnia naszej przyszłej kadry. Współpraca zarówno na płaszczyźnie dydaktycznej jak i naukowej jest dla nas niezwykle istotna, dlatego tez wspieramy ją poprzez różnorodne programy stypendialne czy stażowe.- powiedział Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita SA.

Przez ostatnie lata pozycja rynkowa PCC Rokita konsekwentnie umacnia się. Za trzy kwartały 2016 roku Grupa PCC Rokita wypracowała rekordowo dobre wyniki. Zysk EBITDA osiągnął rekordowo wysoki poziom 153,7 mln zł i był wyższy od zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku o 59,6 mln zł (+ 63,4%). Zysk netto również istotnie wzrósł i wyniósł 95,8 mln zł w porównaniu do 45,1 mln zł za trzy kwartały 2016 r. (+ 112,5%). Skonsolidowane przychody Grupy ze sprzedaży wzrosły wobec przychodów okresu analogicznego o 35,6 mln zł (+ 4,6%). Grupa wypracowała także wyższe poziomy rentowności. Marża EBITDA osiągnęła 18,9% (+ 6,8 p.p. 1-3Q/1-3Q), a marża brutto ze sprzedaży wyniosła 26,1 % (+ 6,4 p.p. 1-3Q/1-3Q).

Spółka jest uczestnikiem indeksów sWIG80, WIG-chemia oraz WIGdiv oraz znanym emitentem obligacji korporacyjnych notowanych na Catalyst.