Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

Akcje PCC Rokita już po raz trzeci notowane w ramach prestiżowego RESPECT Index

2018-12-14

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie (RESPECT Index). PCC Rokita już po raz trzeci została zakwalifikowana do grona uczestników RESPECT Index w ramach XII edycji tego projektu. RESPECT Index to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych.

W wyniku przeprowadzonej weryfikacji w skład indeksu po XII edycji wejdzie 31 spółek z blisko 500 giełdowych spółek głównego parkietu. Celem projektu RESPECT Index jest wskazanie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Uczestnictwo w tym elitarnym gronie stanowi prestiżowe wyróżnienie. W skład tegorocznej edycji indeksu weszły min. takie spółki jak KGHM Polska Miedź S.A., PKN Orlen S.A., PZU S.A, CCC S.A., Orange Polska S.A. czy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

– Z roku na rok rośnie liczba spółek, które prowadzą działalności zgodnie z zasadami CSR oraz tych, które doceniają znaczenie uwzględniania czynników pozafinansowych w komunikacji z inwestorami. W XII edycji RESPECT Index znalazło się aż 31 firm. Dodatkowo, w tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadziliśmy certyfikat RESPECT przyznawany spółkom, które nie mogą wejść do indeksu, ale są zainteresowane potwierdzeniem spełniania najwyższych standardów biznesu odpowiedzialnego społecznie na GPW. Jednocześnie we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki po raz pierwszy zostaną przyznane nagrody dla spółek dbających o jakość relacji z kontrahentami. Gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznej edycji i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju społecznie odpowiedzialnej działalności – powiedziała podczas Gali ogłoszenia skład RESPECT Index Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Spółki należące do RESPECT Index wyróżniają się jakością raportowania, poziomem relacji inwestorskich czy ładem informacyjnym. Dzięki uwzględnieniu wśród kryteriów kwalifikacyjnych parametru płynności RESPECT Index, podobnie jak inne indeksy giełdowe, stanowi realną referencję dla profesjonalnych inwestorów.

Przy weryfikacji spółek pretendujących do wejścia do RESPECT Index brana jest pod uwagę cena akcji spółki, wypłacana dywidenda oraz pozytywna weryfikacja firmy doradczej Deloitte, przeprowadzona w siedzibie spółki na podstawie dokumentacji i wywiadu z kluczowymi dla poszczególnych obszarów pracownikami. Spółki do indeksu są kwalifikowane na podstawie liczby uzyskanych w badaniu punktów.

Indeks w ciągu dziewięciu lat istnienia zwiększył swoją wartość o 70 proc. W tym czasie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 47% a WIG20 spadł o 4%. Taki wynik wskazuje na fakt, że spółki tworzące ten wskaźnik charakteryzują się wyższą stopą zwrotu niż przeciętna rynkowa wyrażona indeksem WIG.

Nowy skład RESPECT Index będzie obowiązywał od 27 grudnia 2018 r.