Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

Grupa PCC EXOL opublikowała bardzo dobre wyniki za 2015 rok

2016-03-18
Grupa Kapitałowa wypracowała najwyższy w swojej historii zysk.

Grupa Kapitałowa wypracowała najwyższy w swojej historii zysk. Zysk EBITDA wyniósł 40,3 mln zł i wzrósł o 42% wobec roku ubiegłego, a zysk netto odnotował ponad 3-krotny wzrost w stosunku do minionego roku i osiągnął wartość 14,7 mln zł. Marży na sprzedaży wyniosła 15,4% i wzrosła o 3,1 p.p. w porównaniu do zeszłego roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 514,8 mln zł i odnotowały wzrost zarówno ilościowy jak i wartościowy.

W ubiegłym roku konsekwentnie rozwijaliśmy produkty do zastosowań specjalistycznych w segmencie detergentów i higieny osobistej oraz do aplikacji przemysłowych – mówi Mirosław Siwirski, Prezes Zarządu PCC EXOL SA. Podejmowaliśmy działania w kierunku wzrostu udziału w portfolio specjalistycznych produktów wysokomarżowych, jak i zwiększania marży produktów masowych – dodaje.

Dzięki koncentracji na produktach do zastosowań przemysłowych, osiągnęliśmy bardziej stabilną sprzedaż oraz marże na wyższym poziomie – stwierdza  Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC EXOL SA. Wzrost marż w 2015 rok to również efekt zmian w polityce handlowej i zakupowej Grupy, które pozytywnie przełożyły się na obniżenie kosztów surowców – uzupełnia.

W 2015 roku PCC EXOL zakończyła istotną inwestycję w rozbudowę instalacji wytwarzającej składniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków (betainy). Produkty te, oprócz łagodnego oddziaływania na skórę, spełniają najwyższe światowe standardy w zakresie jakości i bezpieczeństwa.  Ponadto spółka dostosowała jedną z wytwórni do produkcji składników środków higieny osobistej (sole amonowe). Są one stosowane w produktach do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci, w związku z tym, że wykazują bardzo łagodne działanie na skórę i mniejsze ryzyko reakcji alergicznych.

W roku PCC EXOL została wyróżniona w zakresie zrównoważonego rozwoju. Spółka otrzymała złoty certyfikat społecznej odpowiedzialności biznesu – EcoVadis, przyznany za proekologiczny rozwój i osiągnięcia w obszarach dotyczących środowiska, zatrudnienia, uczciwych praktyk biznesowych oraz łańcucha dostaw. PCC EXOL została także bardzo wysoko oceniona w raporcie emisji gazów cieplarnianych oraz uzyskała europejski certyfikat ECOCERT dla swoich produktów, spełniających wymogi produktów ekologicznych. Dodatkowo jeden z produktów otrzymał „Laur Eksperta” w kategorii chemia przemysłowa, jako produkt o unikatowym charakterze i najwyższym stopniu biodegradowalności.

PCC EXOL została również nagrodzona tytułem „Kreator Biznesu” jako dynamicznie rozwijające się, kreatywne przedsiębiorstwo, oferujące rynkowi unikalne rozwiązania i produkty.

Prezentacja wynikowa GK PCC EXOL 2015

Podsumowanie roku 2015