Kontrast:
A A A A
Rozmiar tekstu:
A A A

Grupa PCC EXOL – dobre wyniki trzeciego kwartału

2017-11-16

Giełdowa spółka chemiczna PCC EXOL, lider Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej w produkcji surfaktantów, poprawiła wyniki skonsolidowane w trzecim kwartale 2017 roku.

III kwartał 2017 roku Grupa zamknęła wzrostami wyników w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przychody zwiększyły się o 9,5%. Grupa wypracowała także większe zyski, w tym zysk EBITDA wyższy o 26,1% oraz o 47,7% wyższy zysk netto. Marża na sprzedaży wartościowo wzrosła o 5,9%. W porównaniu do rezultatów osiągniętych w II kwartale br., Grupa widocznie poprawiła wyniki.

– Wpływ na wyniki Grupy za III kwartał tego roku miała przede wszystkim poprawa rentowności dzięki stabilizacji cen rynkowych oleochemikaliów w tym okresie – mówi Mirosław Siwirski, Prezes Zarządu. We wszystkich trzech kwartałach miała miejsce trudna i dynamiczna sytuacji na rynku surowców. Panowała niestabilna sytuacja cenowa oleju z ziaren palmowych, która nieznacznie unormowała się w III kwartale. Dodatkowo notowania etylenu, bazowego składnika kluczowego dla surfaktantów surowca jakim jest tlenek etylenu, w I półroczu utrzymywały się na dość wysokim poziomie. Dopiero na przełomie II i III kwartału odnotowały okresowy spadek – dodaje Mirosław Siwirski.

W minionym III kwartale Grupa PCC EXOL konsekwentnie rozszerzała portfolio produktowe. Do sprzedaży trafiły kolejne produkty o specjalistycznych, a jednocześnie niszowych zastosowaniach przemysłowych, takich jak odtłuszczanie metali czy mycie w przemyśle spożywczym.

– Z myślą o producentach poliuretanów, zaimplementowaliśmy do skali produkcyjnej rozwiązania poprawiające parametry izolacji poliuretanowych. Jednocześnie udoskonalaliśmy produkty masowe o zastosowaniach kosmetycznych, poprawiając ich właściwości oddziaływania na skórę – mówi Mirosław Siwirski. Nasze działania zaowocowały ilościowym i wartościowym wzrostem przychodów ze sprzedaży zarówno w grupie surfaktantów do zastosowań przemysłowych, jak i kosmetyczno-detergencyjnych – dodaje.

W III kwartale PCC EXOL kontynuowała rozpoczęte projekty inwestycyjne w zakresie dwóch linii produkcyjnych na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Dzięki nim m.in. zostanie rozbudowane portfolio o kolejne, specjalistyczne produkty.

Spółka wypłaciła również najwyższą w swojej giełdowej historii dywidendę w wysokości 0,13 zł na akcję. Tym samym dywidenda ta plasuje PCC EXOL w czołówce spółek giełdowych oferujących najwyższe stopy dywidendy.